ذره بین اکو موبایل

از کجا بفهمیم گوشی سامسونگ هک شده؟

هک شدن گوشی سامسونگ

از کجا بفهمیم گوشی سامسونگ هک شده؟

امروزه، پیشرفت تکنولوژی در کنار داشتن مزیت های فراوان، مشکلات و آسیب هایی را نیز به همراه داشته است که این آسیب ها، پیامد استفاده نادرست و هم چنین سودجویی عده ای از افراد است. گوشی های هوشمند از این قاعده مستثنی نیستند و با افزایش امکانات و قابلیت های جدید در آنها، امکان هک شدنشان نیز بیش از پیش افزایش یافته است. اگر شما هم مالک یکی از انواع گوشی سامسونگ هستید، ممکن است در معرض خطر هک و از دست رفتن اطلاعات و یا سرقت آن قرار بگیرید. اما آیا نشانه هایی برای متوجه شدن این موضوع وجود دارد؟ از کجا بفهمیم گوشی سامسونگ هک شده؟ آیا با فهمیدن این موضوع و نشانه های آن، می توانیم گامی در جهت حفظ اطلاعات برداریم؟

با توجه به شایع شدن هک کردن گوشی های هوشمند، تصمیم گرفتیم در این مقاله اطلاعات بسیار مهمی را در رابطه با نشانه های هک شدن گوشی، راه های جلوگیری از هک و … مشخصا برای گوشی سامسونگ را خدمت شما عزیزان شرح دهیم. پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

نشانه های هک شدن گوشی سامسونگ

نشانه های هک شدن گوشی سامسونگ

چرا گوشی من هک می‌شود؟

امروزه گوشی های موبایل تنها برای برقراری تماس و sms مورد استفاده قرار نمی گیرند و وجود قابلیت هایی هم چون دوربین، قابلیت اتصال به اینترنت و…، تقریبا به مهم ترین وسیله ذخیره اطلاعات شخصی تبدیل شده است. از این رو اخاذی از اطلاعات محرمانه افراد از قبیل عکس های شخصی، پیام های مهم کاری و امنیتی، اطلاعات مربوط به حساب های بانکی و… مورد توجه هکرها قرار گرفته است تا از این طریق بتوانند مستقیما از طریق تهدید فرد و یا دستبرد به اطلاعات بانکی، جیب های خود را پر پول کنند. بنابر همین دلایل، افراد دائما دنبال روش هایی برای حفاظت از گوشی در برابر حملات هکرها هستند.

اما مشکلی که وجود دارد این است که هک شدن گوشی، نشانه مشخصی ندارد و این هک شدن با توجه به اینکه می تواند از روش های مختلف دریافت ایمیل آلوده، نصب بدافزارهایی که در قالب برنامه های مفید هستند و… صورت گیرد، این بدافزارها خود را در میان برنامه های سیستمی گوشی پنهان کرده و بدون داشتن آیکون در صفحه هوم گوشی، به فعالیت های خرابکارانه خود می پردازند.

نشانه های هک شدن گوشی کدامند؟

در اکثر مواقع با هک شدن گوشی سامسونگ، عملکردهای غیر عادی در آن ها صورت می گیرد که با آشنایی این علائم می توانید به هک شدن گوشی خود پی ببرید. این مطلب از اکوموبایل، به کامل ترین شکل نشانه های هک شدن گوشی را به شما خواهد آموخت.

نشانه هایی برای هک شدن گوشی سامسونگ

نشانه هایی برای هک شدن گوشی سامسونگ

در ادامه لیستی از این علائم و عملکرد های مشکوک را آورده ایم:

1- کاهش چشمگیر عمر باتری

بدافزارها به روش های مختلفی می تواند منجر به افزایش مصرف انرژی باتری شوند. در یکی از روش ها، با روشن بودن دیتای موبایل، بدافزار به طور خودکار شروع به ارسال اطلاعات به سمت سرور جاسوس می کند. از این رو این فرآیند منجر به افزایش فعالیت گوشی شده و مصرف باتری را افزایش می دهد. در روش دیگر همان طور که پیش تر به آن اشاره کردیم، بدافزارها خود را در میان برنامه های سیستمی گوشی پنهان کرده و برای به کنترل درآوردن بخش های مختلف، شروع به تکثیر شدن و آلوده کردن تمامی فایل ها می کنند، این عمل با افزایش مصرف باتری همراه است.

2-افزایش دمای بیش از حد گوشی

می دانیم که دمای گوشی با اجرای اپلیکیشن هایی که نیاز به فیلترشکن دارند، اپلیکیشن های گرافیکی ادیت عکس و فیلم و هم چنین بازی هایی که دارای گرافیک بالایی هستند، به علت درگیر کردن حجم زیادی از حافظه RAM  و هم چنین پردازنده منجر به افزایش دمای گوشی می شوند. اما اگر گوشی شما بدون اجرای هیچ کدام از این برنامه ها، دارای دمای بالایی است می تواند نشان از فعالیت بدافزارها در پشت صحنه گوشی باشد.

3-افزایش مصرف دیتا

ارسال اطلاعات کاربر به سمت سرور هکر نیاز به حجم به نسبت بالایی از اینترنت دارد. از این رو شما بدون آن که مصرف زیادی از اینترنت خود داشته باشید، حجم زیادی از دیتای خود را از دست می دهید.

4-عملکرد نامناسب

اگر گوشی شما از حافظه آزاد خوبی برخوردار است و تعداد برنامه هایی که دستی توسط شما نصب شده، زیاد نیست، با این حال جدیدا گوشی شما دچار هنگی می شود و در اجرای برنامه های اصلی به خوبی عمل نمی کند، می تواند نشان از وجود یک بدافزار در گوشی شما باشد.

عملکرد نامناسب و هنگ بی دلیل گوشی

عملکرد نامناسب و هنگ بی دلیل گوشی

5-تماس ها و پیام هایی ناشناسی خروجی

در صورتی که در در لیست تماس ها، اس ام اس های گوشی و یا حتی در برنامه های ارتباطی مانند تلگرام و یا واتساپ شاهد تماس ها و پیام های ارسالی ناشناس هستید، به احتمال بسیار زیاد گوشی شما هک شده است.

6-سر و صدا ها و نویزهای اضافی در هنگام مکالمات تلفنی

اگر در اکثر مکالمات تلفنی با موبایل سامسونگ خود خود متوجه وجود نویز ها و یا صدای های عجیب و غریب شده اید، به احتمال زیاد هکر به وسیله بدافزار نصب شده در گوشی شما، در حال شنود مکالمات است.

7-طولانی شدن فرآیند خاموش شدن گوشی

زمانی که شما دکمه ی power off گوشی را فشار می دهید، قبل از انجام فرآیند خاموش شدن، باید تمامی برنامه های در حال اجرا متوقف شوند و حافظه سیستمی آزاد شود. در حالت معمول این فرآیند نباید بیشتر از چند ثانیه طول بکشد و فرمان توقف بلافاصله بعد از فشار دکمه اعمال می شود. اما اگر این فرآیند برای شما طولانی مدت است، احتمالا بد افزاری در حال فعالیت است که به آسانی فرمان توقف روی آن اعمال نمی شود.

8-مسدود شدن ایمیل

اگر به طور ناگهانی ایمیل شما مسدود شده است، این مسئله می تواند نشان از این باشد که از طریق آدرس ایمیل شما به سرورهای ناشناس و مشکوک پیام هایی ارسال شده است و در واقع نشان از هک شدن گوشی شما از طریق ایمیل تان است.

چگونه بفهمید چه کسی گوشی شما را هک کرده است؟

پیدا کردن شخصی که گوشی شما را هک کرده است، کار چندان آسانی نیست. زیرا هکرها در اکثر مواقع هیچ ردپایی که منجر به ردیابی آن ها شود، از خود به جای نمی گذارند. اما اگر این موضوع برای شما مشکلات جدی را به بار آورده است، می توانید با مراجعه به پلیس از یک نیروی متخصص در حوزه امنیت سایبری کمک بگیرید.

چگونه از هک شدن گوشی پیشگیری کنیم؟

چه کسی گوشی من را هک کرده است؟

 

راه های جلوگیری از خطر هک شدن

نشانه ها و علائمی که گویای هک شدن گوشی سامسونگ شما می باشند، تا به این جا مطرح شد. اما برای پیش گیری از این موضوع، چه اقداماتی از ما ساخته است؟ چگونه می توان راه نفوذ بدافزارها به گوشی موبایل را مسدود کرد و امنیت اطلاعات را حفظ نمود؟ در ادامه به پاره ای از مهم ترین راه های جلوگیری از خطر هک شدن اشاره شده است.

1-در صورتی که تصمیم به نصب برنامه ای دارید، حتی المقدور از منابع معتبر اقدام به نصب کنید. زیرا این منابع دارای مکانیسم هایی برای تشخیص بدافزارها هستند و تا زمانی که این برنامه ها تایید نشوند، منتشر نخواهند شد.

استفاده از مراجع معتبر برای دانلود برنامه

استفاده از مراجع معتبر برای دانلود برنامه

2-اگر برنامه ای را از طریق لینک های ناشناس و یا سایت های تبلیغاتی نصب کرده اید، آن ها پاک کنید.

3- برنامه هایی که جهت تبادل فایل ها بین دستگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند، اعم از بلوتوث، شیریت و… را بلافاصله بعد از استفاده خاموش شوند.

4-گوشی های سامسونگ از سیستم عامل اندرویدی استفاده می کنند و مزیتی که این نوع سیستم عامل دارد، این است که در صورتی که شما اپلیکیشن جدیدی را نصب می کنید، یک پیام تاییدی برای ایمیل شما می آید و به شما هشدار نصب می دهد.

5-بهتر است به وای فای های عمومی متصل نشوید و حتی المقدور به شبکه های آشنا و مطمئن وصل شوید.

6- حتما برای گوشی خود، از پسورد قوی استفاده کنید، زیرا هک شدن گوشی، گاهی در اثر دسترسی مستقیم هکر به گوشی شما صورت می گیرد و وجود پسورد قوی می تواند از این حمله جلوگیری کند.

استفاده از پسوردهای قوی برای گوشی موبایل

استفاده از پسوردهای قوی برای گوشی موبایل

7-لینک ها و پیوند های ناشناس در کانال ها و گروه های تلگرامی و… را به هیچ عنوان باز نکنید.

8-ایمیل های ناشناس که اغلب در داخل پوشه اسپم قرار می گیرد را بدون باز کردن، مستقیقا پاک کنید.

9-حتی المقدور به شبکه های اینترنت عمومی متصل نشوید.

10- به طور پیوسته لیست برنامه های نصب شده برروی گوشی خود را چک کنید و برنامه های ناشناخته را پاک کنید.

11-اجازه ندهید افراد غریبه از گوشی شما استفاده کنند.

12- سعی کنید از پیام رسان هایی که دارای رمزنگاری های قوی هستند، استفاده کنید. زیرا حتی بهترین گوشی سامسونگ هم می تواند در معرض هک شدن قرار گیرد و رعایت موارد عنوان شده، به منظور حفظ اطلاعاتتان الزامی است.

سوالات متداول درباره هک شدن گوشی سامسونگ

آیا راهی برای تشخیص هک شدن گوشی سامسونگ وجود دارد؟

اگرچه هکر ها بسیار حرفه ای عمل کرده و غالبا بدون رد و نشان، اقدام به سرقت اطلاعات می کنند، اما اگر آگاه باشید، می توانید به نشانه هایی پی ببرید که حاکی از هک شدن دارد. داغ کردن بیش از حد گوشی در زمانی که از برنامه های خاصی استفاده نمی کنید، تمام شدن زود به زود باتری بدون استفاده از برنامه های آن، تماس های ناشناسی که از طرف شما گرفته شده است، وجود نویز در مکالمات تلفنی و … همه و همه از نشانه های هک شدن گوشی شما می باشند.

آیا می توان برای پیشگیری از هک گوشی کاری انجام داد؟

مهم ترین اقدام، عدم دانلود برنامه از مراجع و سایت های ناشناخته است. هم چنین استفاده از رمز های حرفه ای، عدم اتصال به شبکه های اینترنت عمومی و سایر راهکارهای کاربردی که در این مطلب به آنها اشاره شده است، از موارد مهم دیگر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *