ذره بین اکو موبایل

مقایسه آیفون 13 با آیفون 12

مقایسه آیفون 13 mini با آیفون 12 mini

مقایسه آیفون 13 با آیفون 12

انتظارها در سال 2021 برای رونمایی از نسل جدید گوشی های شرکت اپل به پایان رسید و سرانجام در انتهای شهریور ماه، این شرکت از iphone 13 پرده برداشت. طبق ادعای این شرکت قدرتمند، آیفون 13 تغییرات چشم گیری را به نسبت مدل های قبلی تجربه کرده است، اما ظاهر ماجرا دستخوش تغییر زیادی نشده است. شرکت Apple به جای توجه به ظاهر تلفن های همراه، سعی کرده در جزئیات فنی و نرم افزاری خود تحول ایجاد کند و تا به این لحظه هم موفق عمل کرده است. اما با رونمایی آیفون 13 زمان آن رسیده که به آنالیز این موبایل هوشمند پرداخته و تفاوت های این مدل با همتای قبلی خود یعنی iphone 12 را بررسی کنیم. در این مطلب ضمن مقایسه آیفون 13 با آیفون 12، برای خرید گوشی های شرکت اپل نیز مرجعی مطمئن را به شما معرفی خواهیم کرد.

نگاهی به تفاوت های آیفون 13 و آیفون 12

مقایسه آیفون 13 ساده با آیفون 12 ساده

طبق روال هر سال این شرکت گوشی جدید خود را در 4 سری مختلف عرضه کرده است. این سری ها عبارتند از :

Iphone 13  ساده

Iphone 13 mini

Iphone 13  Pro

Iphone 13  Promax

دو مدل اول از نظر قیمت و امکانات با مدل های بعدی کمی اختلاف دارند و در رده پایین تری جای دارند. در واقع اپل امکانات کامل خود را بر روی سری Pro و Promax پیاده سازی کرده است و البته مدل ساده و مینی هم مزیت های خاص خود را دارند که از جمله می توان به اندازه کوچک تر و مناسب برای استفاده همیشگی اشاره کرد. در این مطلب هدف بررسی تفاوت های آیفون 13 ساده با آیفون 12 ساده و آنالیز پیشرفت هایی است که در سال 2021 رخ داده است.

طراحی و ساخت: نگاهی به آیفون 12 و آیفون 13

اولین بعدی که این دو گوشی قدرتمند را در آن مورد بررسی قرار می دهیم، طراحی و ساخت آنهاست. از لحاظ ظاهری این دو مدل شباهت های زیادی به هم دارند و شکل ظاهری این آیفون ها مشابه یکدیگر است. البته در جزئیات بسیار ریز از نظر طراحی تفاوت هایی به چشم می خورد که با کمی دقت می توان به آن پی برد.

لنزهای دوربین پشت در آیفون 12 به صورت عمودی قرار گرفته بود، اما در آیفون 13 این لنزها به صورت مورب هستند. هم چنین کاهش 20 درصدی میزان بریدگی بالای نمایش گر در آیفون 13 به نسبت مدل قبلی، دیگر تفاوت جزیی است که به وجود آمده است. شاید بتوان این بریدگی در بالای نمایش گر را تنها ایراد ظاهری دانست که به آیفون 12 وارد بود و این بار با کوچک شدن آن، ایرادی به آیفون 13 وارد نخواهد بود.

 با در دست گرفتن این دو مدل به صورت همزمان متوجه می شویم که iphone 13 کمی از قطر بیش تری بهره می برد که البته چندان محسوس نیست، اما شرکت اپل برای بهره گیری از باتری قدرتمند تر، اندکی به ضخامت آیفون های جدید خود افزوده است. واقعیت این است که به علت ظاهر مدرن و بی نقصی که آیفون 12 داشت، لزومی به تغییر آنچنایی در سری جدید این گوشی ها دیده نشد و به همین دلیل با رفع برخی ایرادهای جزئی، آیفون 13 با ظاهری مشابه به سری قبلی خود به بازار عرضه شد.

تغییر در بریدگی صفحه نمایش آیفون 13 و 12

تغییر در بریدگی صفحه نمایش آیفون 13 و 12

دوربین: مقایسه جزئیات آیفون 13 و آیفون 12

اگرچه آیفون 12 از نظر دوربین یکی از بهترین های زمان خود و حتی اکنون است، اما در سری جدید این گوشی شرکت apple، باز هم تحولی رخ داده و انتظارها را فراتر برده است. لنز اصلی دوربین در هر دو مدل 12 مگاپیکسلی است. با این حال قابلیت لرزش گیر اپتیکال سنسور شیفت که قبلا تنها در نسخه آیفون 12 پرومکس به کار برده شده بود، به آیفون 13 نیز راه یافته است و این ویژگی کاربر را قادر می سازد تا بتواند تصاویر واضح تر و با نور بیش تر به ویژه در شب داشته باشد. قابلیت جدیدی هم به نام حالت سینمایی به آیفون 13 اضافه شده که در نسخه پیشین وجود نداشت. این ویژگی به منظور فیلم برداری واضح تر و حرفه ای در حد فیلم را به کاربر می دهد و با این قابلیت اختلاف بین کیفیت فیلم برداری گوشی های آیفون با گوشی های اندروید، به مراتب بیش تر شد.

دوربین آیفون 13 با قابلیت های جدید

دوربین آیفون 13 با قابلیت های جدید

نمایشگر: بررسی مشخصات آیفون 13 و آیفون 12

در این زمینه تغییرات چشم گیری را شاهد نبوده ایم و می توان ادعا کرد که نمایش گر های این دو مدل شباهت های زیادی به یکدیگر دارند. تنها تفاوتی که بین نمایشگر آیفون 13 و آیفون 12 مشاهده می شود، در میزان روشنایی است که در مدل قدیمی 625 نیت بوده و آیفون جدید از میزان 800 نیت بهره می برد. نرخ نوسازی تصویر هم چنان 60 هرتز است و شاهد تغییری در این زمینه نبوده ایم. البته در آیفون های 13 پرو و پرومکس نرخ نوسازی به 120 هرتز افزایش پیدا کرده، اما آیفون 13 از این نظر به مدل قبلی خود شباهت دارد. با این حال میزان روشنایی بیش تر صفحه نمایش کمک بزرگی به کاربران برای استفاده از آیفون 13 به ویژه در فضای باز کرده است.

سخت افزار و نرم افزار: نگاهی به جزئیات آیفون 13 و آیفون 12

در این زمینه هم تحولاتی رخ داده که کیفیت آیفون 13 را مثال زدنی کرده است. آیفون 12 دارای تراشه Apple A14 Bionic  بود. اینک شاهد ارتقای این تراشه به Apple A15 Bionicدر آیفون های جدید هستیم. این تراشه جدید، گوشی آیفون 13 را به طور چشم گیری سریع تر کرده و به قابلیت هایی چون گیمینگ و استفاده از چند برنامه به صورت همزمان افزوده است. قدرت پردازش گوشی های آیفون با این تراشه به طور محسوسی بالاتر می رود و آن را با مدل قبلی خود غیر قابل مقایسه می سازد.

آیفون 12 با ظرفیت های 64، 128، 256 گیگابایت عرضه شده بود. در این حوزه هم تحولی رخ داده و آیفون های 13 با ظرفیت های زیر روانه بازار شد:

Iphone 13 128G

Iphone 13 256G

Iphone 13 512G

تراشه قدرتمند تر، نیاز به دارا بودن حافظه داخلی بیش تر را ایجاب کرده است و برای بهبود عملکرد دستگاه، ظرفیت 64 گیگابایتی به طور کلی از آیفون 13 حذف شده است.

نسخه IOS نیز از 14 به 15 ارتقا پیدا کرده است و این اقدام تجربه ای لذت بخش تر از کار کردن با گوشی های شرکت اپل را به کاربر القا می کند. شاید از لحاظ ظاهری تغییر آنچنایی در گوشی های جدید شرکت اپل دیده نمی شود، اما تحولات بنیادی در سری 13 آیفون ایجاد شده است که نمی توان به سادگی از کنار آنها گذشت. شما می توانید برای خرید گوشی آیفون 13 به سایت اکوموبایل مراجعه کرده و با ضمانت اصالت کالا و قیمت مناسب، سفارش خود را ثبت کنید.

آیفون 13 با پردازنده ای قدرتمند تر از قبل

آیفون 13 با پردازنده ای قدرتمند تر از قبل

باتری: آیفون 13  بخریم یا آیفون 12

شاید بتوان یکی از ضعف های گوشی های iphone را باتری های ضعیف آن به نسبت گوشی های اندرویدی دانست. اما آیفون 13 با آمدن خود، در این ذهنیت شک و تردیدهایی را به وجود آورد. باتری استفاده شده در آیفون 12 از جنس لیتیوم یون و با ظرفیت 2815 میلی آمپر ساعت بود، اینک آیفون 13 با دارا بودن باتری از همان جنس و با ظرفیت 3095 میلی آمپر ساعت وارد بازار شده است. در یک مقایسه بین این دو باتری باید گفت که آیفون 12 می تواند تا 17 ساعت با حفظ شارژ باتری به پخش ویدیو بپردازد و این عدد برای آیفون جدید، 19 ساعت است. شرکت اپل ادعا کرده که در نسل جدید گوشی های خود بیش تر بر روی عمر باتری کار کرده است تا مدت زمان بیش تری بتوان از آن بهره جست.

جمع بندی: مقایسه مشخصات Iphone 13  با Iphone 12

جزئیات این دو گوشی از یکی از ابرقدرت های ساخت گوشی های هوشمند مورد بررسی قرار گرفت. با نگاهی به جزئیات این مقایسه باید گفت که آیفون 13 تحولات عمده ای را به نسبت مدل قبلی خود داشته است و علی رغم شباهت ظاهری که این دو مدل به یکدیگر دارند، در جزئیات فنی و نرم افزاری، دنیایی از تفاوت هاست. ارتقا نسخه سیستم عامل، بهبود کیفیت باتری، دوربین های قدرتمند تر برای عکاسی و فیلم برداری، تراشه ای قوی تر و … همه و همه به ارزش خرید آیفون 13 افزوده اند. با این حال آیفون 12 هم هنوز یکی از بهترین هاست و می تواند تا مدت ها برایتان کار کند. اما اگر به دنبال گوشی به روز تر هستید و قابلیت های جدید آیفون 13 برایتان جذاب بوده است، با خرید این گوشی جدید، تجربه ای متفاوت تر از شرکت اپل را درک خواهید کرد. برای خرید آیفون 13 و کلیه گوشی های شرکت اپل، می توانید به سایت اکوموبایل مراجعه کنید و با ضمانت اصالت کالا، این گوشی های قدرتمند را تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *