ذره بین اکو موبایل

ریست فکتوری و ریست دستی گوشی سامسونگ

ریست فکتوری و ریست دستی گوشی سامسونگ

ریست فکتوری و ریست دستی گوشی سامسونگ

استفاده کنندگان از تلفن های همراه با اصطلاحات ریست فکتوری و هارد فکتوری آشنا هستند. زمانی که رمز گوشی خود را فراموش می کنید و نیاز به راه اندازی مجدد آن دارید یا زمانی که گوشی هنگ می کند و همچنین هنگامی که قصد دارید اکانت دیگری بر روی گوشی خود راه اندازی کنید. در همه این حالات نیاز است که گوشی ریست فکتوری یا ریست دستی شود. در این مقاله قصد داریم ریست فکتوری گوشی های سامسونگ و ریست دستی آن را مورد بررسی قرار دهیم.

چگونه گوشی سامسونگ را ریست فکتوری کنیم؟

چگونه گوشی سامسونگ را ریست فکتوری کنیم؟

تفاوت ریست فکتوری و هارد فکتوری

به طور کلی ۲ راه برای ریست کردن گوشی های برند سامسونگ وجود دارد. سافت ریست و هارد ریست یا همان ریست فکتوری معروف که تفاوت زیادی بین این دو وجود دارد. ریست فکتوری و هارد فکتوری تنظیمات گوشی را به حالت تنظیمات کارخانه بر می گرداند. سافت ریست تنها گوشی شما را خاموش و روشن می کند. همانند این که باتری گوشی تان را خارج کرده اید و سپس جا گذاشته اید. زمانی که گوشی را ریست فکتوری  و هارد فکتوری می کنید تمام اطلاعات گوشی شما از جمله برنامه ها، بازی ها، اطلاعات شخصی، عکس ها، مخاطبان گوشی، پیامک ها و غیره… از گوشی پاک می شوند و گوشی شما به زمانی که آن را خریداری کرده اید باز می گردد. سافت ریست بر خلاف ریست فکتوری و هارد فکتوری هیچ کدام از اطلاعات شما را پاک نمی کند و فقط با خاموش و روشن کردن گوشی ریست می شود و تنها ساعت و تاریخ آن دچار اختلال می شود.  گاهی ریست فکتوری می تواند گوشی هایی را که عملکرد مناسبی ندارند به روز اول بازگرداند و یا اگر گوشی دچار مشکل نرم افزاری شده باشد و قادر به برطرف کردن آن نباشید می توانید گوشی را ریست فکتوری کنید تا این مشکل حل شود.

چگونه گوشی سامسونگ را ریست فکتوری کنیم؟

ریست کردن  گوشی samsung به دو دسته تقسیم می شود؛

هارد ریست و سافت ریست که به معنای ریست سخت و ریست نرم است.

در ریست نرم یا سافت ریست شما تنها تلفن همراه خود را روشن و خاموش می کنید و اما در روش هارد ریست یا همان ریست سخت تمام اطلاعات  گوشی پاک می شود.

(نکته بسیار مهم: قبل از ریست کردن گوشی سامسونگ حساب گوگل خود را از طریق تنظیمات غیر فعال نموده یا می توانید خارج شوید تا برای ورود به اکانت دیگری دچار مشکل نشوید)

مراحل ریست فکتوری گوشی سامسونگ

در ادامه شما را به صورت تخصصی با ریست فکتوری کردن گوشی های سامسونگ آشنا می کنیم. مطالعه این مطلب می تواند در حل مشکل گوشی سامسونگی که نیاز به ریست فکتوری دارد، کمک کند. تا حدی که بدون نیاز به متخصص بتوانید این کار را به انجام برسانید.

 • وارد تنظیمات گوشی شوید‌
 •  به پایین صفحه تنظیمات بروید
 • گزینه General management را انتخاب کنید
وارد شدن به بخش تنظیمات برای ریست فکتوری

وارد شدن به بخش تنظیمات برای ریست فکتوری

 • به پایین صفحه بروید و دکمه کلمه ریست را بزنید
 •  پین یا رمز گوشی را وارد کنید
 • سپس گزینه Delete all را انتخاب کنید

ریست گوشی سامسونگ از طریق کلیدهای سخت افزار

شما باید در این روش ۳ کلید ولوم بالا، هوم، پاور را به صورت هم زمان فشار دهید و یک منو برای شما نمایان می شود و شما بر روی reset factory کلیک کرده و آن را اجرا کنید. با این روش تلفن همراه شما ریست فکتوری می شود.

ریست فکتوری در گوشی سامسونگ با استفاده از منوی ریکاوری

ریکاوری منو از تنظیمات گوشی است که توسط خود شما بر روی دستگاه تلفن نصب می شود. تلفن همراه را خاموش کنید و کلید ولوم بالا، پاور، هوم را همزمان فشار دهید تا منو ریکاوری شود.

 •  در منوی ریکاوری wipe data factory reset را انتخاب کنید.
 • گزینه wipe dalvick cache را انتخاب کرده و می توانید گوشی همراه خود را راه اندازی کنید.
ریست فکتوری سامسونگ از طریق منوی ریکاوری

ریست فکتوری سامسونگ از طریق منوی ریکاوری

ریست دستی گوشی سامسونگ

این نوع از بازگردانی به تنظیمات کارخانه خود شامل دو شیوه مختلف است که در ادامه توضیح داده می شود. شما می توانید با توجه به شرایطی که دارید، بهترین گزینه ریست دستی را برای خود برگزینید. ریست دستی سامسونگ از طریق تنظیمات اولین متد است و شیوه دوم ریست دستی سامسونگ برای زمانی است که به تنظیمات گوشی دسترسی نداریم.

ریست فکتوری سامسونگ از طریق تنظیمات دستگاه

ریست دستی همان فلش دستی است که روشی پر کاربرد محسوب می شود و افراد برای تازه کردن گوشی از این روش استفاده می کنند و باید طبق مراحل زیر انجام شود؛

 •  ابتدا برای داده هایی که در حافظه داخلی گوشی ذخیره شده است یک بکاپ ایجاد کنید. ریست کردن گوشی می تواند تمام اطلاعات شخصی که در حافظه داخلی شما وجود دارد را پاک کند. برای انجام این کار از نرم افزار dr.fone_Android Dats Backuprestore استفاده کنید.
پکیج dr.fone برای بکاپ گیری از اطلاعات

پکیج dr.fone برای بکاپ گیری از اطلاعات

 • قبل از انجام کار مطمئن باشید که شارژ گوشی بالای ۷۰ درصد باشد زیرا این عمل بسیار زمان بر است و ممکن است حین کار گوشی خاموش شود. در این صورت فرایند ریست متوقف می شود.
 • فرآیند ریست گوشی قابل لغو کردن نیست و قبل از انجام کار از آن اطمینان حاصل فرمایید.
 • ساده ترین روش برای ریست فکتوری یا هارد ریست گوشی استفاده از منوی تنظیمات است. زمانی که گوشی شما روشن است می توانید به راحتی از این روش استفاده کنید.

_  منوی تنظیمات گوشی را باز کرده و گزینه Backup and Reset را پیدا کنید.

_ روی گزینه مورد نظر کلیک کنید.

_ سپس گزینه factory data reset را سرچ و بر روی آن کلیک کنید. سپس روی  گزینه reset device کلیک کنید.

_ در مرحله بعد با این گزینه رو به رو می شوید: erase everything که سیستم از شما سوال می کند آیا اجازه می دهید تمام اطلاعات گوشی شما پاک شود؟ با تایید کردن این گزینه ریست فکتوری گوشی آغاز می شود‌. این فرایند زمان بر است و در انجام این کار صبور باشید و از هر گونه دستکاری گوشی از جمله خاموش کردن یا خارج کردن باتری خود داری کنید. با انجام این کارها ممکن است گوشی شما آسیب ببیند. دقایقی بعد تمام اطلاعات شخصی گوشی شما پاک می شود و شما گوشی تازه ای خواهید داشت.

ریست دستی سامسونگ وقتی به تنظیمات دسترسی نداریم

زمانی که گوشی شما قفل شده باشد یا در اثر مشکلات نرم افزاری به تنظیمات گوشی دسترسی نداشته باشید، باید از روش فلش دستی استفاده کنید. برای انجام این کار به مراحل زیر دقت کنید:

از دکمه پاور گوشی می توانید برای خاموش کردن تلفن همراه استفاده کنید.

دکمه ی POWER  و دکمه ی منو یا HOME را به صورت هم زمان بگیرد و فشار دهید تا زمانی که گوشی در حالت ویبره قرار بگیرد و لوگوی گوشی سامسونگ روی صفحه نمایش داده شود.

(نکته بسیار مهم: گوشی هایی که دکمه HOME ندارند، نظیر گوشی سامسونگ مدل note 20 ultra ، برای انجام ریست فکتوری نیاز است دکمه پاور، ولوم بالا و ولوم پایین را همزمان فشار دهید)

ریست گوشی سامسونگ به کمک دکمه ها

ریست گوشی سامسونگ به کمک دکمه ها

_ در انجام این عمل گوشی با موفقیت بوت می شود. پس از انجام این مرحله گزینه WIPE Data / FACTORY RESET را انتخاب کنید. شما می توانید با استفاده از دکمه های بالا و پایین صدا برای انتخاب کردن گزینه و از دکمه پاور برای کلیک کردن بر روی آن استفاده کنید. اگر از این گزینه ها استفاده کنید قابلیت تاج صفحه ی گوشی شما از کار می افتد.

_  در این مرحله باید روی گزینه Delete all user data کلیک کنید تا فرایند ریست فکتوری انجام شود.

_  بعد از اتمام ریست فکتوری با انتخاب کردن گزینه Reboot system now گوشی شما تازه می شود و به تنظیمات کارخانه باز می گردد. و تمام مشکلات گوشی شما برطرف می شود و دیگر نگران عملکرد گوشی خود نباشید.

کد ریست فکتوری سامسونگ

روش دیگری هم برای ریست فکتوری گوشی های سامسونگ وجود دارد که استفاده از کدهای دستوری می باشد. شما با استفاده از کد های زیر می توانید گوشی سامسونگ خود را به آسانی ریست فکتوری کنید:

3855#*2767*

2878#*2767*

پاک کردن اطلاعات دستگاه قبل از فروش گوشی

با گذشت زمان گوشی های جدید و به روز همراه با ویژگی‌های بهتر ساخته شده و به بازار عرضه می شوند و مردم خواهان فروش گوشی های قدیمی هستند تا بتوانند گوشی های با مدل بالاتر و جدیدتر به لیست خرید خود اضافه کنند. قبل از انجام این عمل لازم به ذکر است بدانید تمام تنظیمات، اطلاعات شخصی خود و سندهای مرتبط که در حافظه داخلی گوشی است با انجام ریست فکتوری گوشی پاک شود. محققان با تحقیقات بسیار به این نتیجه رسیده اند که اگر با ریست فکتوری اطلاعات شما پاک شود می تواند برخی از اطلاعات حساس که قابلیت هک شدن دارد در حافظه بماند. هکرهای پیشرفته می توانند با استفاده از اطلاعات شناسه ایمیل شخصی کاربر، مخاطبین، تمام عکس های شما را بازیابی کند. پس با ریست فکتوری تمام اطلاعات شما پاک نمی شود و برخی از آن در حافظه گوشیتان باقی می ماند و در معرض هک شدن قرار می گیرد. برای حل این معضل پیشنهاد می شود برنامه dr.fone toolkit – Android Data Eraser را نصب کنید و در مواقع اضطراری از آن استفاده کنید. این برنامه یکی از بهترین برنامه های موجود در بازار است و با استفاده از آن می توانید اطلاعات شخصی خود را از گوشی های قدیمی پاک کنید. یکی از دلایل محبوبیت این نرم افزار کاربر پسند بودن و ساده بودن آن است که قابلیت پشتیبانی از تمام گوشی های اندروید موجود در بازار را دارد. شما تنها با یک کلیک می توانید تمام اطلاعات شخصی را از گوشی پاک کنید. به طوری که کاربر قبلی نتواند نشانه ای از گوشی شما را ردیابی کند یا در جایی قرار دهد. با انجام این کار اطلاعات شخصی کاربر ۱۰۰ درصد غیر قابل دسترسی خواهد بود.

انجام این کار بسیار آسان است ابتدا برنامه  dr.fone toolkit for Android را دانلود کنید و روی کامپیوتر خود نصب کنید. گوشی خود را با استفاده از کابل USB به کامپیوتر متصل کنید و حالت Debugging mode را بر روی گوشی خود فعال کنید. سپس گزینه Erase all Data روی صفحه کامپیوتر نمایان می شود آن را کلیک کنید و سیستم از شما درخواست می کند با وارد کردن کلمه deletes  فرایند مورد نظر را تایید کنید.

پس از چند دقیقه اطلاعات گوشی به صورت امن و بهتر پاک می شود و با خیال راحت می توانید گوشی خود را بفروشید.

کلام آخر

در این مقاله به روش های ریست کردن گوشی سامسونگ با روش های مختلف پرداخته ایم. برای ریست کردن گوشی سامسونگ از طریق تنظیمات گوشی recovery mode و یا با کد دستوری اقدام کنید. قبل از اینکه اقدام به ریست فکتوری گوشی قفل شده خود کنید از این کار اطمینان حاصل کنید و حتما یک نسخه بکاپ از اطلاعات خود تهیه کنید. زیرا این کار به معنای حذف اطلاعات شما خواهد بود. گوشی های سامسونگ از دسته موبایل های هوشمندی هستند که برای کاربران قابلیت استفاده ساده و خوشایندی را فراهم کرده اند و حتی ریست فکتوری این موبایل ها هم به سادگی قابل انجام است. فقط کافی است به یکی از شیوه های نام برده در این مطلب عمل کرده و مشکل خود را به سادگی حل کنید.

سوالات متداول ریست فکتوری گوشی های سامسونگ

چند روش برای ریست کردن گوشی های سامسونگ وجود دارد؟

شما می توانید به دو شیوه هارد و سافت گوشی خود را ریست کنید. در شیوه هارد کلیه اطلاعات شما از بین خواهند رفت. این در حالی است که شیوه سافت اطلاعات شما را حفظ می کند و دقیقا مانند حالتی است که باتری گوشی خود را خارج کرده و دوباره نصب می کنید.

با چه کدهای دستوری می توان نسبت به ریست فکتوری سامسونگ اقدام کرد؟

شما می توانید با استفاده از کدهای زیر نسبت به ریست فکتوری خود اقدام کنید:

3855#*2767*

2878#*2767*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *