ذره بین اکو موبایل

آیا هندزفری باعث ریزش مو می شود؟

آیا هندزفری باعث ریزش مو می شود؟

آیا هندزفری باعث ریزش مو می شود؟

استفاده از دستگاه هایی مانند هدفون و هندزفری برای گوش دادن به موسیقی  و یا بازی های آنلاین به سرعت در حال افزایش است. اما لازم است بدانید استفاده از این دستگاه ها به صورت افراطی و با استفاده نادرست، ممکن است ضررهایی را نیز به دنبال داشته باشد. این ضرر ها از شنوایی و گوش گرفته تا  پوست و مو و حافظه و… همه را تحت تاثیر خود قرار می دهد. در ادامه بررسی می کنیم که آیا هندزفری باعث ریزش مو می شود؟ و در صورت مثبت بودن پاسخ، چگونه می توان آسیب این دستگاه ها بر مو را کاهش داد؟

آیا می توان ریزش مو را هدفون و هندزفری نسبت داد؟

آیا می توان ریزش مو را هدفون و هندزفری نسبت داد؟

اثر هندزفری بر ریزش مو

افرادی که به صورت مداوم از هندزفری استفاده می کنند، همیشه نگران آسیب هایی که استفاده از این دستگاه به بدن آن ها وارد خواهد کرد، هستند. احتمالا بسیار شنیده اید که استفاده از هندزفری باعث ریزش مو و یا حتی طاسی شده است. واقعیت این است که اگر چه امواج صدا و فشار دستگاه می تواند بر روی فولیکول های مو تاثیر داشته باشد و به مرور زمان باعث ریزش مو شود، اما این تاثیر هنوز از نظر پزشگی اثبات شده نیست. البته این موضوع به این معنی نیست که استفاده از این دستگاه ها با مدت طولانی بلامانع است و هر زمان به هر میزانی می توان از آنها استفاده کرد. اگرچه که شاید در ریزش مو تاثیر چندانی نداشته باشد، اما استفاده نادرست از این دستگاه ها منجر به مشکلات حافظه ای و یا شنوایی در شما شود.

بررسی اثرات هندزفری بر ریزش مو

بررسی اثرات هندزفری بر ریزش مو

دلایل اصلی ریزش مو

بسیاری از افراد تصور می کنند که ریزش مو تنها با دلایل ژنتیکی و یا تغذیه نامناسب اتفاق می افتد. اما لازم است بدانید دلایل مختلف و متعددی بر روی ریزش مو تاثیرگذار هستند. با اینکه تغذیه و ژنتیک، در صدر تاثیرگذارترین علل ریزش مو قرار می گیرند، اما دلایل دیگر نیز به نوبه خود، در این اتفاق سهیم هستند.

در ادامه به چند دلیل رایج ریزش مو از منظر پزشکی اشاره می کنیم:

  • آلوپسی آندروژنتیک (در درجه اول به دلیل سطح تستوسترون)
  • بیماری تیروئید
  • کم خونی
  • شیمی درمانی
  • آلوپسی آره آتا (یک بیماری خود ایمنی)
  • آلوپسی کششی

این دلایل پزشکی، باعث ریزش مو می شوند. الوپسی کششی یکی از دلایل مهم ریزش مو است اما رابطه آن با استفاده از هندزفری و هدفون چیست؟

الوپسی کششی ناشی از استفاده نا مناسب هدفون و هندزفری

الوپسی کششی، از دلایل رایج ریزش مو است. این اتفاق زمانی رخ می دهد که کشش مداوم و زیاد در مو ها ایجاد شده که نتیجه آن، ضعیف شدن ریشه و سپس ریزش موها خواهد بود. برای مثال، سفت بستن و کشیدن موها، باعث این اتفاق خواهد بود. آلوپسی کششی، طاسی ناشی از اصطکاک یا کشش فولیکول های مو است. در این اتفاق، موی سر بر اثر کشیدن ریشه ضعیف شده و می ریزد.

هنگامی که هدفون و هندزفری های بلوتوثی پشتی دار، به مدت طولانی و برای چندین ساعت در روز استفاده می شود، آلوپسی کششی رخ می دهد. در این صورت است که هدفون و برخی مدل های هندزفری، منجر به ریزش مو خواهد شد.

این اتفاق باعث آلوپسی کششی یا ریزش مو می شود. این روند در افرادی که موهای کوتاه دارند، آسیب رسان تر بوده و بیشتر منجر به ریزش مو خواهد شد. به این دلیل که تار های موی کوتاه، بیشتر کشیده شده و در معرض آسیب بیشتری قرار خواهند داشت. برای استفاده از این وسایل، به نحوه قرارگیری آن بر روی مو ها توجه داشته و آن را تنظیم کنید تا از آسیب های آن بر روی ریزش مو کم کنید. با کم کردن تایم استفاده و بررسی نحوه قرارگیری آن بر روی موها، می توان از رخداد این اتفاق جلوگیری کرد.

ریزش مو در اثر کشیدگی توسط هدفون ها

ریزش مو در اثر کشیدگی توسط هدفون ها

جلوگیری از ریزش مو ناشی از استفاده هندزفری و هدفون

خب همانطور که گفته شد، هندزفری و مخصوصا هدفون ها، ممکن است منجر به ریزش موها شوند. حال برای جلوگیری از این اتفاق، چه باید کرد؟ در ادامه به چند راه حل برای جلوگیری از ریزش مو ناشی از هندزفری و هدفون اشاره خواهیم کرد.

استفاده از هندزفری به جای هدفون

هم هدفون و هم هندزفری، مزایا و معایب خود را دارند. در قسمت های قبل نیز ضرر های هدفون و هندزفری را با یکدیگر مقایسه کردیم و متوجه شدیم، ضرر هدفون بر روی شنوایی کمتر از هندزفری است. اما اگر دغدغه شما، ریزش مو ناشی از استفاده هدفون است، می توانید هندزفری را جایگزین هدفون کرده و از این دستگاه استفاده کنید. چرا که هندزفری ها، فشار و کشش کمتری را اعمال کرده و ریزش موی کمتری را به دنبال خواهد داشت.

استفاده از دستگاه های مناسب

از مهمترین عوامل جلوگیری از آسیب های این دستگاه ها، انتخاب هندزفری هایی است که طراحی ارگونومیک تری داشته و فشار کمتری را به موها وارد می کنند. در این صورت می توان از ریزش موی ناشی از هندزفری جلوگیری کرد. هم چنین اصالت هدفون و هندزفری نیز در این مساله تاثیرگذار است. چراکه برندهای معتبر از استانداردهای سخت گیرانه ای عبور کرده تا به تولید یک مدل می رسند. این در حالی است که گجت های ناشناخته و غیر استاندارد، بدون رعایت فاکتورهای ارگونومی بدن، اقدام به تولید محصول می کنند. شما می توانید برای خرید هندزفری و هدفون اصل و با گارانتی شرکتی به سایت اکوموبایل مراجعه کرده و نسبت به خرید بهترین محصولات این گروه با قیمتی مناسب اقدام کنید.

استفاده به اندازه از هدفون و هندزفری های اصل

استفاده به اندازه از هدفون و هندزفری های اصل

تنظیم زمان استفاده

با استفاده مداوم و بی رویه از این دستگاه ها، احتمالا متوجه ضررهای مختلف ناشی از آن خواهید شد. تاثیر امواج صدا و شبکه های ارتباطی بر اجزا مختلف بدن، اگرچه اثبات شده نیست، اما محتمل است. علاوه بر آن ضرر های استفاده مداوم از این دستگاه ها بر روی شنوایی هم اثبات شده می باشد. اما اکنون امکان ریزش مو در اثر استفاده نا مناسب از این دستگاه ها نیز مطرح است. به همین منظور لازم است تا نحوه و زمان استفاده از این دستگاه ها را تنظیم کنیم. به طور معمول، پیشنهاد محققان بر استفاده به مدت حداکثر 1 ساعت به صورت مداوم با میزان صدای مناسب است. به طور کلی، حداکثر 8 ساعت در شبانه روز برای استفاده از این دستگاه ها توصیه می شود تا از آسیب های آن تا حد زیادی جلوگیری شود.

کلام آخر

اگرچه که ریزش موی ناشی از هندزفری اثبات شده نیست و نمی توان یقینا اعلام کرد که آیا ارتباطی بین ریزش مو و استفاده از هندزفری وجود دارد یا خیر، اما رعایت نکات ذکر شده و ایجاد تعادل در استفاده، به همراه استفاده از دستگاه های با کیفیت مناسب، می تواند تمامی ضررهای احتمالی ناشی از آن را کاهش دهد. شما می توانید برای خرید هدفون و هندزفری های با کیفیت و استاندارد، به سایت اکوموبایل که مرجع رسمی فروش تلفن همراه و اجزای جانبی آن است، مراجعه کنید و تجربه خریدی ایمن و با کیفیت بالا همراه با قیمت مناسب را داشته باشید.

سوالات متداول درباره هندزفری و ریزش مو

آیا این ادعا که هندزفری باعث ریزش مو می شود، واقعیت دارد؟

همه ما از ضررهایی که این دستگاه ها به سیستم شنوایی و مغزی ما وارد می کنند، تا حدی آگاهیم. اما جالب است که استفاده بی رویه از این گجت ها و به خصوص هدفون،  می تواند نوع خاصی از ریزش مو را به همراه داشته باشد. با این حال بررسی های بیش تری برای اثبات علمی این موضوع نیاز است.

هدفون یا هندزفری؟ کدام یک باعث ریزش موی بیش تر می شوند؟

با توجه به نحوه قرار گیری هدفون و هندزفری، باید گفت که هدفون ها می توانند بیش تر بر روی ریشه موها تاثیر بگذارند و سبب ریزش در آنها شوند. با این حال استفاده درست و به اندازه از هر یک، می تواند این ضررها را به حداقل برساند.

برای پیشگیری از ریزش موی ناشی از استفاده هدفون و هندزفری چه باید  کرد؟

شما می توانید با استفاده به اندازه و درست از هدفون و هندزفری و بهره گیری از تن صدای مناسب و استاندارد، میزان آسیب های وارده ناشی از این گجت را به حداقل برسانید. هم چنین خرید هدفون و هندزفری اصلی و با کیفیت هم در این مساله تاثیرات مثبتی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *