ذره بین اکو موبایل

سامانه همتا چیست؟

سامانه همتا

سامانه همتا چیست؟

سامانه همتا به معنی سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات ارتباطی که چند وقتی هست که برای تلفن های همراه و تبلت های سیم کارت خور بوجود آمده است که هدف از بوجود آمدن این سامانه جلوگیری از واردات قاچاق تلفن های همراه میباشد. اما سامانه همتا چه کاری انجام میدهد؟

هر تلفن همراهی که وارد کشور میشود پس از ورود میبایستی گمرکی و هزینه رجیستری آن پرداخت شود. در غیر این صورت پس از یک ماه آن تلفن همراه دیگر سیم کارت را شناسایی نمیکند و برای تماس گرفتن و پیامک و اینترنت سیم کارت غیر فعال میشود. در واقع گوشی تلفن همراه یا تبلت شما برای استفاده از سیمکارت غیر فعال میشود. دلیل دیگری که سامانه  همتا یا رجیستری گوشی طراحی شد، مشخص شدن مالک تلفن همراه میباشد که شما با کد راه اندازی، مالک تلفن یا تبلت میشوید و در زمان فروش میبایستی که آن کد را به خریدار جدید بدهید تا  بتوانید عمل انتقال مالکیت گوشی  تلفن همراه یا تبلت خود را انجام دهید. شما میتوانید برای راه اندازی یا انتقال مالکیت گوشی تلفن همراه خود از سامانه همتا که شامل سایت همتا و سامانه ستاره 7777 مربع میشود، استفاده کنید و راهنمایی های لازم را بگیرید. تهیه گوشی از مراجع معتبر اولین گامی است که برای جلوگیری از خرید گوشی های قاچاق و در نتیجه رجیستر نشدن آن باید انجام دهید. شما می توانید با خیالی آسوده خرید گوشی موبایل خود را به اکوموبایل بسپارید. این مرکز عرضه کننده بهترین گوشی های هوشمند با ضمانت اصالت کالا و قابل رجیستر شدن می باشد.

سامانه همتا و ضرورت استفاده از آن

سامانه همتا و ضرورت استفاده از آن

چگونه گوشی خود را رجیستر کنیم؟

شما اگر گوشی تلفن یا تبلت خود را از فروشگاه معتبر داخل کشور تهیه کردید میبایستی که از فروشنده درخواست کنید تا کد رجیستری گوشی تلفن همراه شما را برای شما ارسال و راه اندازی کند. فروشنده های معتبر محصولات خود را بصورت قانونی وارد کشور میکنند که در گمرک هزینه گمرکی و رجیستری آن را پرداخت میکنند پس دیگر  نیاز نمیباشد که شما برای رجیستری و راه اندازی تلفن همراه یا تبلت خود هزینه اظافی پرداخت کنید. در صورتی که تلفن همراه یا تبلت خود را از خارج از  کشور تهیه نموده اید، میبایستی که به محض ورود به کشور در فرودگاه جمهوری اسلامی ایران هزینه رجیستری آن را پرداخت نمایید تا  برای شما کد فعال سازی همتا یا همان کد رجیستری ارسال شود. تعرفه پرداخت هزینه رجیستری با توجه به مدل و قیمت جهانی تلفن همراه یا تبلت متفاوت میباشد. در صورتی  که شما تلفن همراه خود را به صورت کارکرده و دست دوم تهیه کرده اید، حتما میباستی  از فروشنده درخواست کنید که در  سامانه همتا عملیات انتقال مالکیت را انجام دهد و برای شما کدی ارسال کند که بوسیله آن بتوانید مالکیت گوشی موبایل و یا تبلت خود را به اسم خود تغییر دهید.

خرید گوشی از اکوموبایل خیال شما را بابت عملیات رجیستری راحت خواهد کرد. شما می توانید با مراجعه به سایت این مرکز در قسمت فروش گوشی موبایل و خرید گوشی های هوشمند از برندهای روز دنیا، از اصل بودن محصول و هم چنین رجیستر شدن آن اطمینان حاصل کنید.

 طرح رجیستری موبایل چیست؟

همانطور که پیش تر توضیح  دادیم طرح رجیستری موبایل برای جلوگیری از واردات قاچاق  گوشی های تلفن همراه و تبلت های هوشمند و سیم کارت خور میباشد که از سال گذشته راه اندازی شده که گوشی  های وارد شده پس از آن حتما میبایستی که رجیستر  شده باشند و گوشی تلفن های همراه که قبل از آن وارد شده ودرحال استفاده بودند الزامی به رجیستر شدن ندارند. سامانه همتا ویژگی هایی همچون مشخص شدن مالکیت گوشی  تلفن همراه و تبلت ها نیز دارد.

چگونه از قاچاق نبودن گوشی و اصالت آن اطمینان حاصل کنیم؟

شما پس از خرید تلفن همراه خود از فروشنده میبایستی  که کد همتای خود را بگیرید. همچنین با شماره گیری شماره ستاره 7777 مربع میتوانید با استفاده کد شناسایی گوشی  تلفن همراه خود که هم در پشت جعبه و هم در تنظیمات گوشی تلفن همراه وجود دارد، از اصالت و قاچاق  نبودن تلفن همراه خود اطمینان حاصل کنید. حتما دقت کنید که گوشی هایی که دوسیم کارت میخورند دو شماره شناسایی یا همان imei  دارند. شما با وارد کردن کد شناسایی  تلفن همراه یا تبلت خود میتوانید از اطلاعات دستگاه خود و اصالت واردات قانونی  آن اطمینان حاصل کنید. حتما باید به این موضوع توجه لازم را داشته باشید، در غیر این صورت تلفن همراه شما پس از گذشت یک ماه از دسترس خارج شده و دیگر قابل استفاده و فروش نمی باشد.

استعلام اصالت و رجیستری گوشی با کد دستوری *7777#

استعلام اصالت و رجیستری گوشی با کد دستوری #7777*

موضوع دیگری که باید به آن توجه لازم را داشته باشید، این است که حتما دقت کنید کد شناسایی درج شده پشت جعبه گوشی تلفن همرا یا تبلت شما با کد شناسایی که در تنظیمات آن میبینید کاملا یکسان باشد. این موضوع در زمان خرید گوشی همراه یا تبلت دست دوم و کارکرده هم موضوع مهمی میباشد که در غیر این صورت جعبه دستگاه شما متعلق به دستگاه شما نمی باشد.

بعد از خرید گوشی جدید چه کنیم؟

بعد از خرید گوشی جدید مراحل زیر را به دقت  طی کنید:

اگر گوشی جدید نو و آکبند خود را از فروشگاه های معتبر داخل کشور  تهیه نموده اید، از فروشنده بخواهید که کد شناسایی  دستگاه شما را در سامانه همتا ثبت نماید و تا آمدن پیامک از سامانه همتا منتظر بمانید. داخل پیامکی که برای شما ارسال میشود، کد فعال سازی سامانه همتا یا همان رجیستری وجود دارد که شما با استفاده از کد رجیستری با شماره گیری شماره ستاره 7777 مربع وارد قسمت فعالسازی میشوید و با نوشتن کد شناسایی گوشی همراه یا تبلت خود و وارد کردن کد شناسایی میتوانید گوشی تلفن همراه خود را راه اندازی کنید و بدین صورت شما مالک قانونی گوشی تلفن همراه یا تبلت میباشید. حتما دقت داشته باشید که کد شناسایی گوشی شما با کد درج شده بر روی جعبه آن برابر و یکسان باشد. چنان چه گوشی خود را از سایت اکوموبایل تهیه کرده باشید، هیچ نگرانی بابت دریافت کد شناسایی دستگاه نخواهید داشت.

رجیستر کردن گوشی موبایل با کد *7777#

رجیستر کردن گوشی موبایل با کد *7777#

حال اگر قصد خرید گوشی یا تبلت از خارج از کشور را دارید، میبایستی در زمانی که وارد فرود گاه جمهوری اسلامی ایران شدید، نسبت به پرداخت هزینه رجیستری گوشی تلفن همراه یا تبلت خود که همراه خوتان وارد کشور کنید اقدام کنید. پس از پرداخت هزینه رجیستری برای شما کد راه اندازی وفعالسازی سامانه همتا ارسال میشود که شما میتوانید با استفاده از سامانه ستاره 7777 مربع و سایت سامانه همتا نسبت به فعالسازی و رجیستر کردن تلفن همراه  خود اقدام نمایید. فراموش  نکنید  که در این مرحله هم به شما باید کد شناسایی تلفن همراه یا تبلت خود را به یاد  داشته باشید.

لازم به ذکر است که گوشی هایی که دو سیم کارت دارند، این کد را دو بار دارند.

حال اگر تلفن همراه یا تبلت خود را بصورت کارکرده و دست دوم تهیه کرده اید، میباستی وارد سامانه همراه شده و با استفاده از شماره تلفنی که آن دستگاه گوشی یا تبلت بر روی آن ثبت میباشد و با استفاده از شماره شناسایی دستگاه گزینه انتقال مالکیت را انتخاب کرده و شماره تلفن جدید که شماره تلفنی که شما میخواهید میباشد را وارد کرده و این عملیات را ثبت کند. پس از ثبت مالک قبلی برای شماره تلفنی که جدید ثبت گردیده از طرف سامانه همتا پیامکی ارسال میشود که شامل کد فعال سازی یا همان انتقال مالکیت میباشد. حال شما میتوانید با استفاده از کد شناسایی تلفن همراه یا تبلت آن دستگاه را به شماره تلفنی  که ثبت کردید، انتقال مالکیت دهید که پس از ثبت و موفقیت آمیز بودن  این امر برای شما پیامکی ارسال  میشود که در آن ذکر شده که مالکیت دستگاه با شماره شناسایی که دارد، به شماره ای که ثبت کردید منتقل شده است.

اگر موبایل را در خارج کشور خریداری کرده باشیم باید چه کنیم؟

اگر گوشی  تلفن همراه و یا تبلت از خارج از کشور خریداری نموده اید، میباستی در زمان ورود به کشور نسبت به پرداخت گمرکی و هزینه رجیستری آن اقدام نمایید. در غیر  این صورت برای شما پیامکی می آید که دستگاه شما در صورت عدم اقدام برای فعالسازی و پرداخت هزینه رجیستری تا سی روز  آینده غیرفعال میشود. همانطور که توضیح دادیم هزینه رجیستری با توجه به برند مدل و قیمت جهانی شرکت تولید کننده آن گوشی موبایل و یا تبلت محاسبه میشود و متغیر میباشد. بهتر است در زمان ورود به کشور و در همان فرودگاه نسبت به فعالسازی و رجیستر کردن تلفن همراه خود اقدام نمایید.

طرح رجیستری گوشی های شخصی وارداتی

طرح رجیستری گوشی های شخصی وارداتی

برای خرید و فروش گوشی دست دوم چه کنیم؟

اگر قصد فروش گوشی  تلفن همراه یا  تبلت خود را در بازار آزاد بصورت دست دوم دارید، میبایستی که مالکیت  گوشی یا تبلت به اسم شما باشد که بتوانید با استفاده از سامانه همتا در زمان فروش نسبت به انتقال مالکیت آن به مالک جدید اقدام کنید. در صورتی که شرایط بالا را دارید با شماره  گیری ستاره 7777 مربع وارد سامانه همتا میشوید و با انتخاب گزینه انتقال مالکیت شماره کد شناسایی دستگاه هایی که به اسم شما میباشد، نمایش داده میشود و با انتخاب  گزینه دستگاهی که قصد فروش  آن را دارید، میباستی شماره مالک جدید یا  همان خریدار را وارد کنید و با انجام این امر برای خریدار کد راه اندازی پیامک میشود. خریدار تلفن همراه با استفاده از کدی  که برایش پیامک شده میباستی وارد سامانه همتا شود و با توجه به صحیح بودن شماره شناسایی تلفن همراه یا تبلت فعال سازی و ثبت مالکیت دستگاه برای خودش را انجام دهد.

ضرورت انتقال مالکیت دستگاه دست دوم

ضرورت انتقال مالکیت دستگاه دست دوم

رجیستری گوشی در شبکه مخابراتی به چه معناست؟

رجیستر گوشی یا تبلت در شبکه مخابراتی  به این معنا میباشد که دستگاه تلفن همراه یا تبلت شما به صورت قانونی وارد کشور شده و شما مالک قانونی  این دستگاه میباشید. در صورتی که گوشی یا تبلت شما در  سامانه مخابراتی ثبت یا همان رجیستر نشده باشد، پس از گذشت یک ماه از قرار دادن سیم کارت خود داخل دستگاه دیگر شبکه های مخابراتی به شما سرویس نمیدهند و دستگاه تلفن همراه یا تبلت شما از دسترس خارج میشود. همچنین در زمانی که شما مالک تلفن همراه ثبت شده در شبکه مخابراتی باشید میتوانید جهت سو استفاده سارقان نسبت به از دسترس خارج کردن تلفن همراه خود اقدام نمایید.

اگر دستگاهم را رجیستر نکنم، چه می‌شود؟

اگر دستگاه خود را رجیسترنکنید، پس از گذشت سی روز دستگاه شما از دسترس خارج شده و دیگر شبکه های مخابراتی  به شما سرویس نمیدهند. اگر دستگاه شما دو سیم کارت باشد، شما میتوانید به مدت سی روز  دیگر از درگاه سیم کارت دوم خود هم استفاده کنید. ولی در نهایت دستگاه تلفن همراه یا تبلت شما از سرویس مخابراتی خارج و دیگر در دسترس نمیباشد. بهتر است که هرچه سریع تر  نسبت به رجیستر کردن دستگاه گوشی  تلفن همراه یا تبلت خود اقدام نمایید.

چگونه گوشی و یا تبلت را رجیستر کنم؟

اگر دستگاهتان را بصورت اکبند و نو از فروشگاه های معتبر داخل کشور تهیه کرده اید، از فروشنده درخواست کنید تا کد  فعالسازی را برای  شما ارسال کند. البته  فروشنده با ثبت کردن کد شناسایی تلفن همراه شما در سامانه همتا این کار را برای شما انجام  میدهد. و اگر گوشی  شما بصورت شخصی  وارد کشور شده، میتوانید  با ورود به سامانه همتا این کار را انجام دهید. اگر خودتان  گوشی را همراه خودتان وارد کشور کرده اید، میتوانید در فرودگاه نسبت به پرداخت هزینه رجیستری وراه اندازی آن اقدام نمایید. اکوموبایل عرضه کننده بهترین گوشی های روز دنیا از برندهایی چون گوشی سامسونگ، اپل، شیائومی، هواوی و … است که کلیه این محصولات دارای کد شناسایی کالا بوده و به سادگی در سامانه همتا ثبت می شوند.

آموزش رجیستری گوشی با استفاده از وب‌سایت

شما میتوانید با  ورود به وب سایت سامانه همتا بوسیله کد شناسایی دستگاه خود تلفن همراه و یا تبلت خود را رجیستر و فعالسازی کنید. همچنین میتوانید نسبت به انتقال مالکیت، مشاهده اصالت دستگاه و افزودن دستگاه جدید اقدام نمایید. برای ثبت دستگاه های مسافری حتما نیاز به مراجعه حضوری به گمرک و پرداخت هزینه گمرکی میباشد. در صورتی  که هزینه رجیستری  تلفن همراه شما پرداخت شده و به صورت قانونی وارد کشور شده است، با استفاده از کد  فعالسازی و شماره شناسایی دستگاه تلفن همراه و یا تبلت دستگاه خود را در وب سایت سامانه همتا راه اندازی نمایید.

رجیستری گوشی با استفاده از سایت

رجیستری گوشی با استفاده از سایت

آموزش رجیستری گوشی با استفاده از سامانه USSD

راه دیگری که برای فعالسازی انتقال مالکیت و یا  استعلام اصالت دستگاه تلفن همراه و یا دستگاه تبلت شما وجود دارد استفاده از کد دستوری ستاره 7777 مربع میباشد. در این سامانه گزینه های مختلفی وجود دارد که عبارتند از:

  • گزینه اول راهنما میباشد که به شما نسبت به کار کردن با سامانه اطلاعات میدهد.
  • گزینه دوم استعلام اصالت دستگاه میباشد که با کد شناسایی دستگاه خود میتوانید از صحت واردات دستگاه اطلاع کسب کنید.
  • گزینه سوم فعالسازی میباشد که شما با وارد کردن کد شناسایی  دستگاه و کد فعالسازی که قبلا برای شما پیامک شده است، دستگاه خود را فعالسازی می کنید.
  • گزینه چهارم انتقال مالکیت میباشد که در زمان فروش دستگاه شما میبایستی با استفاده از این قسمت، مالکیت دستگاه را به مالک جدید منتقل کنید.
  • گزینه پنجم و همان گزینه آخر افزودن دستگاه جدید میباشد.
رجیستری گوشی با استفاده از کد دستوری

رجیستری گوشی با استفاده از کد دستوری

شما میتوانید با استفاده از این قسمت مالکیت دستگاه گوشی تلفن همراه و یا تبلت جدید خود را به نام خود یا همان بر روی شماره تلفن خود ثبت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *